Ana sayfa Genel Müze Tadilatı Devam Ediyor

Müze Tadilatı Devam Ediyor

1300
0
PAYLAŞ

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Amasra Müzesindeki restorasyon çalışmalarını bölgede inceledi.
Amasra’ya gelen  turistlerin görmeden ayrılmadığı mekanlar  arasında bulunan Amasra Müzesi’ndeki onarım ve restorasyon çalışmalarını inceleyen Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Bartın İl Özel İdaresi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıklar ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından Bartın Amasra Müzesi Onarım, Teşhir, Tanzim ve Çevre düzenlemesi uygulama işinin 2 milyon 3 bin 277 liraya ihale edildiğini ve çalışmaların aralıksız olarak sürdürüldüğünü dilegetirdi.

Bartın M.V. Yılmaz Tunç, Amasra Müzesi’nde farklı dönemlerde çeşitli tadilatların yapıldığını ancak en kapsamlı ve maliyetli çalışmanın şu anda devam eden çalışma olduğunu söyledi. Amasra kalesinde de bakım onarım çalışmalarını başlattıklarını belirten Milletvekili Tunç, kale surlarında büyüyen ağaçlar nedeniyle aşırı yağışların da etkisiyle kısmen meydana gelen göçmelerde hasar gören bölümlerin onarımı için Bartın İl özel idaresi bütçesinden karşılanan onarım çalışmalarının 135 bin Türk lirası tutacağını söyledi.
Milletvekili Tunç, Amasra Boztepe Mahallesi ile Kum Mahallesini birbirine bağlayan tarihi kemere köprüsünün onarımının da Karayolları Genel müdürlüğü tarihi köprülerin onarımına ayırdığı bütçeden gerçekleştirdiklerini belirten Milletvekili Tunç, Karadeniz’in yaşam olan tek adası özelliğindeki Boztepe’ye ulaşımı sağlayan ve eskiyen ve tehlike arzeden köprünün onarımı ile büyük bir sorunun ortadan kaldırıldığını ve köprünün günümüze kazandırıldığını söyledi. 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet’in Amasra’yı fethettiğinde kiliseden camiye çevrilen Fatih Camii’nin onarım ve restorasyonu ile çevre düzenlemelerinin de Vakıflar Genel Müdürlüğü bütçesinden sağladıkları ödeneklerle tamamladıklarını belirten Milletvekili Tunç, Amasra’nın tarihi zenginliklerini gün yüzüne çıkartmak için bundan sonra da önemli çalışmalara imza atacaklarını belirtti.

IHA Haber

 

PAYLAŞ
Önceki makaleMüze Harita Konumu
Sonraki makaleAmasra Genel

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here